Rancangan Pengajaran harian
PENGENALAN
Pengenalan
Rancangan pengajaran ialah satu rancangan yang ditulis oleh guru dalam buku rekod mengajar dengan menggunakan format yang standard. Rancangan pengajaran juga merupakan hasil daripada kemampuan guru untuk merancang pengajarannya berdasarkan isi-isi kandungan dari tajuk yang telah ditetapkan dalam sukatan pelajaran yang telah disusun dalam rancangan semester/tahunan dan mingguan.
Rancangan pengajaran Harian (RPH) ialah merupakan dokumen rasmi penting kepada seorang guru profesional yang perlu disediakan sebelum sesuatu pengajaran dilaksanakan. rancangan yang dibina untuk setiap waktu pengajaran dalam masa 30 minit atau 60 minit yang mengandungi maklumat pengajaran, langkah pengajaran,masa, aktiviti dan catatan
Manakala Rancangan MIngguan (RPM) ialah merupakan perincian rancangan yang dibentuk daripada rancangan pengajaran semester setiap minggu dan ianya mengikut minggu yang telah disediakan oleh pihak sekolah. Ianya mempunyai rancangan yang mengandungi pernyataan objektif yang hendak dicapai dalam satu minggu.
Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT) pula ialah Rancangan yang dibina berdasarkan huraian sukatan pelajaran sepanjang tahun mengikut kesesuaian kelas dan tahap pencapaian murid.
MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
SUKATAN MATA PELAJARAN TAUHID DARJAH 5
PELAJARAN
|
TAJUK
|
ASASSUDDIN (ASAS AGAMA)
|
1. RUKUN ISLAM
2. RUKUN IMAN
3. IHSAN
|
AKIDAH IMAN
|
1. PENGERTIAN AQIDAH IMAN
2. PERKARA YANG TERKANDUNG DI DALAM AKIDAH IMAN
|
BAHAGIAN HUKUM
|
1. PENGERTIAN HUKUM
2. BAHAGIAN HUKUM
|
MA’RIFATULLAH
|
1. PENGERTIAN MA’RIFATULLAH
2. PERKARA YANG DIKEHENDAKI DENGAN MAKNA ALLAH
|
TAQLID
|
1. PENGERTIAN TAQLID
2. BAHGIAN TAQLID
3. HUKUM TAQLID
|
SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
|
1. DALIL AQLI DAN NAQLI YANG WAJIB BAGI ALLAH
|
SIFAT-SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
|
1. PENGERTIAN
|
SIFAT-SIFAT YANG HARUS PADA ALLAH
|
1. DALIL AQLI SIFAT YANG HARUS PADA ALLAH
2. DALIL NAQLI SIFAT YANG HARUS PADA ALLAH
|
BAHAGIAN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
|
1. SIFAT NAFSIAH
2. SIFAT SALBIAH
3. SIFAT MAANI
4. SIFAT MA’NAWIYAH
|
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN
TAHUN
|
MINGGU
|
TAJUK
|
OBJEKTIF
|
KEMAHIRAN
|
NILAI
|
1
|
1
|
ASASSUDDIN (ASAS AGAMA)
|
1. PELAJAR DAPAT MENYEBUT RUKUN ISLAM
2. PELAJAR DAPAT MENYEBUT RUKUN IMAN
3. PELAJAR DAPAT MENGETAHUI APA ITU IHSAN
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2.
DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
|
2
|
AQIDAH IMAN
|
1. PELAJAR DAPAT MEMPERKUKUHKAN KEIMANAN DAN KETAQWAAN KEPADA ALLAH
2. MEMBETENGI DIRI DARIPADA TERPENGARUH DENGAN PEGANGAN YENG MEROSAKKAN AQIDAH
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
| |
3
|
BAHAGIAN HUKUM
|
1. MENGETAHUI DAN MEMAHAMI PENGERTIAN HUKUM DAN BAHAGIANNYA
2. MEMBEZAKAN DIANTARA HUKUM-HUKUM AQAL, SYARA’ DAN A’DAH
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
| |
4
|
MA’RIFATULLAH
|
1. PELAJAR DAPAT MENGETAHUI DAN MEMAHAMI MAKSUD MENGENAL ALLAH
2. PELAJAR DAPAT MENGETAHUI PERKARA YANG TERKANDUNG DIDALAM MA’RIFATULLAH
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
| |
5
|
TAQLID
|
1. PELAJAR MENGETAHUI PENGETIAN DAN PEMBAHAGIAN TAQLID
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
| |
6
|
HUKUM TAQLID
|
1. PELAJAR DAPAT MENGETAHUI HUKUM-HUKUM BERKAITAN TAQLID
2. PELAJAR DAPAT MENYATAKAN IMAN ORANG YANG BERTAQLID
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLOG
| |
7
|
SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
|
1. PELAJAR DAPAT MENGETAHUI SIFAT WAJIB BAGI ALLAH
2. PELAJAR DAPAT MEMAHAMI DAN MENGHAYATI SIFAT WAJIB BAGI ALLAH
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
| |
8
|
SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
|
1. PELAJAR DAPAT MEMPERKUKUHKAN KEIMANAN DAN KETAQWAAN KEPADA ALLAH
2. PELAJAR DAPAT MEMBENTENGI DIRI DARIPADA TERPENGARUH DENGAN PEGANGAN YANG MEROSAKKAN AQIDAH
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
| |
9
|
SIFAT YANG HARUS PADA ALLAH
|
1. PELAJAR DAPAT ENGETAHUI SIFAT HARUS PADA ALLAH
2. PELAJAR DAPAT MEMAHAMI DAN MENGHAYATI SIFAT SIFAT HARUS PADA ALLAH
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
| |
10
|
BAHAGIAN SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
|
1. PELAJAR DAPAT MENGETAHUI PEMBAHAGIAN SIFAT WAJIB BAGI ALLAH
2. PELAJAR DAPAT MEMAHAMI MAKNA DAN PENGERTIAN SIFAT WAJIB BAGI ALLAH
|
1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
|
1. KHUSYUK
2. DISPLIN
3. TAAT
4. TOLONG MENOLONG
|
RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN
Minggu
|
Kemahiran
|
Isi Pengajaran
|
Aktiviti Pnp
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Minggu 1
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
|
1. Rukun islam
2. Rukun iman
3. Ihsan
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
- Kad Manila
|
Minggu 2
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Pengertian aqidah iman
2. Sifat istighna’
3. Sifat istiqar
4. Perkara yang terkandung didalam aqidah iman
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
- Kad manila
|
Minggu 3
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Pengertian hukum
2. Bahagian hukum
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
|
Minggu 4
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Pengertian ma’rifatullah
2. Perkara yang terkandung didalam makna Allah
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Tekii
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
- Kad Manila
|
Minggu 5
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Pengertian taqlid
2. Bahagian taqlid
i. Taqlid yang putus
ii. Taqlid yang tidak putus
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
|
Minggu 6
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Hukum taqlid
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
|
Minggu 7
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Sifat yang wajib bagi Allah
i. 20 sifat wajib
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
|
Minggu 8
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Sifat yang mustahil bagi Allah
i. 20 sifat mustahil bagi Allah
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
|
Minggu 9
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Sifat yang harus pada Allah
i. Dalil aqli sifat yang harus pada Allah
ii. Dalil naqli sifat yang harus pada Allah
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
|
Minggu 10
|
- Menaakul
- Membanding beza
-Mendengar
-Membaca
- Menulis
|
1. Bahagian sifat yang wajib bagi Allah
i. Sifat nafsiah
ii. Sifat maani
iii. Sifat salbiah
iv. Sifat ma’nawiyah
|
- Kotak Ilmu
- Soal Jawab
- Teka Teki
- Teka silang kata
|
- LCD Projektor
- Video
- Kad Imbasan
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
( HARIAN 1 )
NAMA GURU : MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
MATA PELAJARAN : TAUHID
KELAS : 5 IBNU KHALDUN
TARIKH : 9 JAN 2019
MASA : 2.00 – 2.30PM
BILANGAN : 48 0RANG
TAJUK : ASAS ADDIN (AGAMA)
KEMAHIRAN : MEMBACA , MENDENGAR DAN MELIHAT
KAEDAH : SYARAHAN
PENGTAHUAN SEDIA ADA : 1) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG RUKUN ISLAM
2) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG RUKUN IMAN
3) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG IHSAN
HASIL PEMBELAJARAN : 1) PELAJAR DAPAT MEMAHAMI PENGERTIAN DENGAN BAIK
2) PELAJAR DAPAT MENYATAKAN 5 RUKUN ISLAM
3) PELAJAR DAPAT MENYATAKAN 6 RUKUN IMAN
4) PELAJAR FAHAM DENGN LEBIH JELAS MAKSUD SEBENAR IHSAN
KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. SOAL JAWAB
2.MENULIS DAN MENJAWAB
3. MERUMUS
PENERANGAN NILAI : PATUH,KHUSUK DAN TAAT
BAHAN BANU MENGAJAR : KAD MANILA , KOTAK BERISI SOALAN ,KOMPUTER, DAN LCD
LANGKAH ( MASA )
|
ISI PELJARAN
|
AKTIVITI DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(3 MINIT)
|
MEMBERI SALAM DAN MEMBACA DOA
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حکمتک وانشر عيلنا من خذاءن رحمتک ياءرحم الرحمين
|
1.GURU MEMINTA MURID UNTUK MEMBACAKAN DOA
2.GURU TURUT MEMBACA DOA BERSAMA MURID
|
NILAI : KUSYUK
|
SET INDUKSI
(4 MINIT )
|
GURU MEMAPARKAN KAD MANILA YANG BERKAITAN PEMBELAJARAN
|
1.GURU MENAMPAL KAD MANILA DI PAPAN HITAM
2.GURU MENGAJUKAN BEBERAPA SOALAN KEPADA PELAJAR
3. PELAJAR CUBA UNTUK MENJAWAB
|
KEMAHIRAN : BERFIKIR TENTANG PERKAITAN ANTARA PERKATAAN YANG DITULIS PADA KAD MANILA DAN JUGA TAJUK YANG INGIN DIPELAJARI
|
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
|
ASAS AGAMA
1. PENGENALAN
2. RUKUN ISLAM
3. RUKUN IMAN
4. IHSAN
|
1. GURU MENERANGKAN TENTANG PENGENALAN RUKUN ISLAM, RUKUN IMAN, DAN IHSAN KEPADA PELAJAR
2. GURU MENYEBUT 5 RUKUN ISLAM
3. GURU MENYEBUT 6 RUKUN IMAN
4. GURU MENERANGKAN APA ITU IHSAN
5. GURU MENGULANG DAN MURID MENGIKUT
|
KEMAHIRAN BERFIKIR :
MURID DAPAT BERFIKIR TENTANG ASAS AGAMA DENGAN PERKAITAN KEHIDUPAN SEHARIAN
STRATEGI:
BERPUSATKAN GURU
KAEDAH:
SYARAHAN
|
LANGKAH 2
AKTIVITI
( 10 MINIT )
|
GURU MENJALANKAN AKTIVITI PERMAINAN KOTAK BERACUN
|
1.GURU MEMBAHAGIKAN PELAJAR KEPADA 5 KUMPULAN
2. 5 KOTAK YANG BERISI SOALAN DIBAHAGIKAN MENGIKUT KUMPULAN.
3. KOTAK AKAN BERGERAK MNGIKUT IRAMA LAGU
4. PELAJAR AKAN MENYEBUT SALAH SATU DARIPADA ASAS AGAMA
|
KEMAHIRAN BERFIKIR:
MEMBUAT SATU PERMAINAN
DAPAT MENINGKATKAN DAYA MOTO KASAR MURID
STRATEGI :
BERPUSATKAN MURID
KAEDAH :
BERSYARAH
|
PENUTUP
(4 MINIT)
|
GURU MEMBERIKAN LATIHAN KEPADA MURID
|
1.GURU MEMBUAT IMBASAN SEMULA TENTANG TAJUK PEMBELAJARAN
2.GURU MEMBUAT RUMUSAN
3.GURU MENYOAL PELAJAR
4.PELAJAR MEMBUAT LATIHAN DIRUMAH
|
ALAT BANTU MENGAJAR : KITAB TAUHID
TEKNIK : IMBASAN SEMULA
PENERAPAN : PATUH
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
( HARIAN 2 )
NAMA GURU : MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
MATA PELAJARAN : TAUHID
KELAS : 5 IBNU KHALDUN
TARIKH : 9 JAN 2019
MASA : 2.00 – 2.30PM
BILANGAN : 48 0RANG
TAJUK : AQIDAH IMAN
KEMAHIRAN : MEMBACA , MENDENGAR DAN MELIHAT
KAEDAH : SYARAHAN
PENGTAHUAN SEDIA ADA : 1) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG AQIDAH IMAN
2) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT PERKARA YANG TERKANDUNG DIDALAM AQIDAH IMAN
HASIL PEMBELAJARAN : 1) PELAJAR DAPAT MEMPERKUKUHKAN KEIMANAN DAN KETAQWAAN KEPADA ALLAH
2) PELAJAR DAPAT MEMBENTENGI DIRI DARIPADA TERPENGARUH DENGAN PEGANGAN YANG MEROSAKKAN AQIDAH
KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
PENERANGAN NILAI : KHUSYUK, DISPLIN, TAAT, TOLONG MENOLONG
BAHAN BANU MENGAJAR : LCD PROJEKTOR, VIDEO, KAD IMBASAN, KAD MANILA
LANGKAH ( MASA )
|
ISI PELJARAN
|
AKTIVITI DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(3 MINIT)
|
MEMBERI SALAM DAN MEMBACA DOA
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حکمتک وانشر عيلنا من خذاءن رحمتک ياءرحم الرحمين
|
1.GURU MEMINTA MURID UNTUK MEMBACAKAN DOA
2.GURU TURUT MEMBACA DOA BERSAMA MURID
|
NILAI : KUSYUK
|
SET INDUKSI
(4 MINIT )
|
GURU MEMAPARKAN KAD MANILA YANG BERKAITAN PEMBELAJARAN
|
1.GURU MENAMPAL KAD MANILA DI PAPAN HITAM
2.GURU MENGAJUKAN BEBERAPA SOALAN KEPADA PELAJAR
3. PELAJAR CUBA UNTUK MENJAWAB
|
KEMAHIRAN : BERFIKIR TENTANG PERKAITAN ANTARA PERKATAAN YANG DITULIS PADA KAD MANILA DAN JUGA TAJUK YANG INGIN DIPELAJARI
|
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
|
AKQIDAH IMAN
1. PENGENALAN
2. PENGETIAN AQIDAH
3. PERKARA YANG TERKANDUNG DIDALAM AQIDAH IMAN
|
1. GURU MENERANGKAN TENTANG PENGENALAN AQIDAH IMAN
2. GURU MENYEBUT PENGERTIAN AQIDAH
3. GURU MENYEBUT PERKARA2 YANG TERKANDUNG DIDALAM AQIDAH IMAN
4. GURU MENGULANG DAN MURID MENGIKUT
|
KEMAHIRAN BERFIKIR :
MURID DAPAT BERFIKIR TENTANG AQIDAH IMAN DENGAN PERKAITAN KEHIDUPAN SEHARIAN
STRATEGI:
BERPUSATKAN GURU
KAEDAH:
SYARAHAN
|
LANGKAH 2
AKTIVITI
( 10 MINIT )
|
GURU MENAYANGKAN VIDEO
|
1.GURU MENGUMPULKAN MURID DIHADAPAN LAYAR
2. VIDEO DITAYANGKAN
3. PELAJAR MENGIKUT IRAMA VIDEO YANG DITAYANGKAN
4. PELAJAR AKAN MENYEBUT SALAH SATU DARIPADA AQIDAH AGAMA
|
KEMAHIRAN BERFIKIR:
MEMBUAT PENANYANGAN VIDEO
DAPAT MENINGKATKAN DAYA MOTO HALUS MURID
STRATEGI :
BERPUSATKAN MURID
KAEDAH :
PENANYANGAN VIDEO
|
PENUTUP
(4 MINIT)
|
GURU MEMBERIKAN LATIHAN KEPADA MURID
|
1.GURU MEMBUAT IMBASAN SEMULA TENTANG TAJUK PEMBELAJARAN
2.GURU MEMBUAT RUMUSAN
3.GURU MENYOAL PELAJAR
4.PELAJAR MEMBUAT LATIHAN DIRUMAH
|
ALAT BANTU MENGAJAR : KITAB TAUHID
TEKNIK : IMBASAN SEMULA
PENERAPAN : PATUH
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3
( HARIAN 3 )
NAMA GURU : MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
MATA PELAJARAN : TAUHID
KELAS : 5 IBNU KHALDUN
TARIKH : 9 JAN 2019
MASA : 2.00 – 2.30PM
BILANGAN : 48 0RANG
TAJUK : BAHGIAN HUKUM
KEMAHIRAN : MENAAKUL, MENDENGAR, MEMBACA, DAN MELIHAT
KAEDAH : SYARAHAN
PENGTAHUAN SEDIA ADA : 1) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG BAHAGIAN HUKUM
2) MENGETAHUI PERBEXAAN ANTARA HUKUM, AQAL, SYARAK, DAN ADDAH
HASIL PEMBELAJARAN : 1) PELAJAR DAPAT MENGETAHUI DAN MEMAHAMI PENGERTIAN HUKUM DAN BAHAGIANNYA
2) PELAJAR DAPAT MEMBEZAKAN DIANTARA HUKUM2 AQAL, SYARAK, DAN ADDAH
KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
PENERANGAN NILAI : KHUSYUK, DISPLIN, TAAT, TOLONG MENOLONG
BAHAN BANU MENGAJAR : LCD PROJEKTOR, VIDEO, KAD IMBASAN, KAD MANILA
LANGKAH ( MASA )
|
ISI PELJARAN
|
AKTIVITI DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(3 MINIT)
|
MEMBERI SALAM DAN MEMBACA DOA
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حکمتک وانشر عيلنا من خذاءن رحمتک ياءرحم الرحمين
|
1.GURU MEMINTA MURID UNTUK MEMBACAKAN DOA
2.GURU TURUT MEMBACA DOA BERSAMA MURID
|
NILAI : KUSYUK
|
SET INDUKSI
(4 MINIT )
|
GURU MEMAPARKAN KAD MANILA YANG BERKAITAN PEMBELAJARAN
|
1.GURU MENAMPAL KAD MANILA DI PAPAN HITAM
2.GURU MENGAJUKAN BEBERAPA SOALAN KEPADA PELAJAR
3. PELAJAR CUBA UNTUK MENJAWAB
|
KEMAHIRAN : BERFIKIR TENTANG PERKAITAN ANTARA PERKATAAN YANG DITULIS PADA KAD MANILA DAN JUGA TAJUK YANG INGIN DIPELAJARI
|
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
|
BAHAGIAN HUKUM
1. PENGENALAN
2. PENGETIAN HUKUM
3. BAHAGIAN HUKUM
|
1. GURU MENERANGKAN TENTANG PENGENALAN BAHAGIAN HUKUM
2. GURU MENYEBUT PENGERTIAN HUKUM
3. GURU MENYEBUT BAHAGIAN HUKUM
4. GURU MENGULANG DAN MURID MENGIKUT
|
KEMAHIRAN BERFIKIR :
MURID DAPAT BERFIKIR TENTANG BAHAGIAN HUKUM DENGAN PERKAITAN KEHIDUPAN SEHARIAN
STRATEGI:
BERPUSATKAN GURU
KAEDAH:
SYARAHAN
|
LANGKAH 2
AKTIVITI
( 10 MINIT )
|
GURU MENAYANGKAN VIDEO
|
1.GURU MENGUMPULKAN MURID DIHADAPAN LAYAR
2. VIDEO DITAYANGKAN
3. PELAJAR MENGIKUT IRAMA VIDEO YANG DITAYANGKAN
4. PELAJAR AKAN MENYEBUT SALAH SATU DARIPADA BAHAGIAN HUKUM
|
KEMAHIRAN BERFIKIR:
MEMBUAT PENANYANGAN VIDEO
DAPAT MENINGKATKAN DAYA MOTO HALUS MURID
STRATEGI :
BERPUSATKAN MURID
KAEDAH :
PENANYANGAN VIDEO
|
PENUTUP
(4 MINIT)
|
GURU MEMBERIKAN LATIHAN KEPADA MURID
|
1.GURU MEMBUAT IMBASAN SEMULA TENTANG TAJUK PEMBELAJARAN
2.GURU MEMBUAT RUMUSAN
3.GURU MENYOAL PELAJAR
4.PELAJAR MEMBUAT LATIHAN DIRUMAH
|
ALAT BANTU MENGAJAR : KITAB TAUHID
TEKNIK : IMBASAN SEMULA
PENERAPAN : PATUH
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 4
( HARIAN 4 )
NAMA GURU : MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
MATA PELAJARAN : TAUHID
KELAS : 5 IBNU KHALDUN
TARIKH : 9 JAN 2019
MASA : 2.00 – 2.30PM
BILANGAN : 48 0RANG
TAJUK : MA’RIFATULLAH
KEMAHIRAN : MEMBACA , MENDENGAR, MENAAKUL, DAN MEMBACA
KAEDAH : SYARAHAN
PENGTAHUAN SEDIA ADA : 1) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG MA’RIFATULLAH
2) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT PERKARA YANG TERKANDUNG DIDLAM MA’RIFATULLAH
HASIL PEMBELAJARAN : 1) PELAJAR DAPAT MENGETAHUI DAN MEMAHAMI MAKSUD MAKNA ALLAH
2) PELAJAR DAPAT MENGETAHUI PERKARA YANG TERKANDUNG DIDALAM MA’RIFATULLAH
KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
PENERANGAN NILAI : KHUSYUK, DISPLIN, TAAT, TOLONG MENOLONG
BAHAN BANU MENGAJAR : LCD PROJEKTOR, VIDEO, KAD IMBASAN, KAD MANILA
LANGKAH ( MASA )
|
ISI PELJARAN
|
AKTIVITI DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(3 MINIT)
|
MEMBERI SALAM DAN MEMBACA DOA
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حکمتک وانشر عيلنا من خذاءن رحمتک ياءرحم الرحمين
|
1.GURU MEMINTA MURID UNTUK MEMBACAKAN DOA
2.GURU TURUT MEMBACA DOA BERSAMA MURID
|
NILAI : KUSYUK
|
SET INDUKSI
(4 MINIT )
|
GURU MEMAPARKAN KAD MANILA YANG BERKAITAN PEMBELAJARAN
|
1.GURU MENAMPAL KAD MANILA DI PAPAN HITAM
2.GURU MENGAJUKAN BEBERAPA SOALAN KEPADA PELAJAR
3. PELAJAR CUBA UNTUK MENJAWAB
|
KEMAHIRAN : BERFIKIR TENTANG PERKAITAN ANTARA PERKATAAN YANG DITULIS PADA KAD MANILA DAN JUGA TAJUK YANG INGIN DIPELAJARI
|
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
|
MA’RIFATULLAH
1. PENGENALAN
2. PENGETIAN MA’RIFTULLAH
3. PERKARA YANG DIKEHENDAKI DENGAN MENGENAL ALLAH
|
1. GURU MENERANGKAN TENTANG MA’ARIFATULLAH
2. GURU MENYEBUT PENGERTIAN MA’ARIFATULLAH
3. GURU MENYEBUT PERKARA2 YANG DIKEHENDAKI DENGAN MENGENAL ALLAH
4. GURU MENGULANG DAN MURID MENGIKUT
|
KEMAHIRAN BERFIKIR :
MURID DAPAT BERFIKIR TENTANG MA’RIFATULLAH DENGAN PERKAITAN KEHIDUPAN SEHARIAN
STRATEGI:
BERPUSATKAN GURU
KAEDAH:
SYARAHAN
|
LANGKAH 2
AKTIVITI
( 10 MINIT )
|
GURU MENAYANGKAN VIDEO
|
1.GURU MENGUMPULKAN MURID DIHADAPAN LAYAR
2. VIDEO DITAYANGKAN
3. PELAJAR MENGIKUT IRAMA VIDEO YANG DITAYANGKAN
4. PELAJAR AKAN MENYEBUT SALAH SATU DARIPADA MA’ARIFATULLAH
|
KEMAHIRAN BERFIKIR:
MEMBUAT PENANYANGAN VIDEO
DAPAT MENINGKATKAN DAYA MOTO HALUS MURID
STRATEGI :
BERPUSATKAN MURID
KAEDAH :
PENANYANGAN VIDEO
|
PENUTUP
(4 MINIT)
|
GURU MEMBERIKAN LATIHAN KEPADA MURID
|
1.GURU MEMBUAT IMBASAN SEMULA TENTANG TAJUK PEMBELAJARAN
2.GURU MEMBUAT RUMUSAN
3.GURU MENYOAL PELAJAR
4.PELAJAR MEMBUAT LATIHAN DIRUMAH
|
ALAT BANTU MENGAJAR : KITAB TAUHID
TEKNIK : IMBASAN SEMULA
PENERAPAN : PATUH
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5
( HARIAN 5 )
NAMA GURU : MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
MATA PELAJARAN : TAUHID
KELAS : 5 IBNU KHALDUN
TARIKH : 9 JAN 2019
MASA : 2.00 – 2.30PM
BILANGAN : 48 0RANG
TAJUK : TAQLID
KEMAHIRAN : MEMBACA , MENDENGAR, MENAAKUL, DAN MEMBACA
KAEDAH : SYARAHAN
PENGTAHUAN SEDIA ADA : 1) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG TAQLID
2) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT BAHAGIAN TAQLID
HASIL PEMBELAJARAN : 1) PELAJAR DAPAT MENGETAHUI PENGETIAN TAQLID
2) PELAJAR DAPAT MENGETAHUI PEMBAHAGIAN TAQLID
KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
PENERANGAN NILAI : KHUSYUK, DISPLIN, TAAT, TOLONG MENOLONG
BAHAN BANU MENGAJAR : LCD PROJEKTOR, VIDEO, KAD IMBASAN, KAD MANILA
LANGKAH ( MASA )
|
ISI PELJARAN
|
AKTIVITI DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(3 MINIT)
|
MEMBERI SALAM DAN MEMBACA DOA
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حکمتک وانشر عيلنا من خذاءن رحمتک ياءرحم الرحمين
|
1.GURU MEMINTA MURID UNTUK MEMBACAKAN DOA
2.GURU TURUT MEMBACA DOA BERSAMA MURID
|
NILAI : KUSYUK
|
SET INDUKSI
(4 MINIT )
|
GURU MEMAPARKAN KAD MANILA YANG BERKAITAN PEMBELAJARAN
|
1.GURU MENAMPAL KAD MANILA DI PAPAN HITAM
2.GURU MENGAJUKAN BEBERAPA SOALAN KEPADA PELAJAR
3. PELAJAR CUBA UNTUK MENJAWAB
|
KEMAHIRAN : BERFIKIR TENTANG PERKAITAN ANTARA PERKATAAN YANG DITULIS PADA KAD MANILA DAN JUGA TAJUK YANG INGIN DIPELAJARI
|
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
|
TAQLID
1. PENGENALAN
2. PENGETIAN TAQLID
3. BAHAGIAN TAQLID
|
1. GURU MENERANGKAN TENTANG PENGENALAN TAQLID
2. GURU MENYEBUT PENGERTIAN TAQLID
3. GURU MENYEBUT BAHAGIANTAQLID
4. GURU MENGULANG DAN MURID MENGIKUT
|
KEMAHIRAN BERFIKIR :
MURID DAPAT BERFIKIR TENTANG TAQLID DENGAN PERKAITAN KEHIDUPAN SEHARIAN
STRATEGI:
BERPUSATKAN GURU
KAEDAH:
SYARAHAN
|
LANGKAH 2
AKTIVITI
( 10 MINIT )
|
GURU MENAYANGKAN VIDEO
|
1.GURU MENGUMPULKAN MURID DIHADAPAN LAYAR
2. VIDEO DITAYANGKAN
3. PELAJAR MENGIKUT IRAMA VIDEO YANG DITAYANGKAN
4. PELAJAR AKAN MENYEBUT SALAH SATU DARIPADA TAQLID
|
KEMAHIRAN BERFIKIR:
MEMBUAT PENANYANGAN VIDEO
DAPAT MENINGKATKAN DAYA MOTO HALUS MURID
STRATEGI :
BERPUSATKAN MURID
KAEDAH :
PENANYANGAN VIDEO
|
PENUTUP
(4 MINIT)
|
GURU MEMBERIKAN LATIHAN KEPADA MURID
|
1.GURU MEMBUAT IMBASAN SEMULA TENTANG TAJUK PEMBELAJARAN
2.GURU MEMBUAT RUMUSAN
3.GURU MENYOAL PELAJAR
4.PELAJAR MEMBUAT LATIHAN DIRUMAH
|
ALAT BANTU MENGAJAR : KITAB TAUHID
TEKNIK : IMBASAN SEMULA
PENERAPAN : PATUH
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 6
( HARIAN 6 )
NAMA GURU : MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
MATA PELAJARAN : TAUHID
KELAS : 5 IBNU KHALDUN
TARIKH : 9 JAN 2019
MASA : 2.00 – 2.30PM
BILANGAN : 48 0RANG
TAJUK : HUKUM TAQLID
KEMAHIRAN : MEMBACA , MENDENGAR, MELIHAT, MENAAKUL, DAN MEMBANDINGKAN
KAEDAH : DIALOG
PENGTAHUAN SEDIA ADA : 1) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG HUKUM BERTAQLID
HASIL PEMBELAJARAN : 1) PELAJAR DAPAT MENGETAHUI HUKUM BERKAITAN TAQLID
2) PELAJAR DAPAT MENYATAKAN IMAN ORANG YANG BERTAQLID
KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
PENERANGAN NILAI : KHUSYUK, DISPLIN, TAAT, TOLONG MENOLONG
BAHAN BANU MENGAJAR : LCD PROJEKTOR, VIDEO, KAD IMBASAN, KAD MANILA
LANGKAH ( MASA )
|
ISI PELJARAN
|
AKTIVITI DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(3 MINIT)
|
MEMBERI SALAM DAN MEMBACA DOA
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حکمتک وانشر عيلنا من خذاءن رحمتک ياءرحم الرحمين
|
1.GURU MEMINTA MURID UNTUK MEMBACAKAN DOA
2.GURU TURUT MEMBACA DOA BERSAMA MURID
|
NILAI : KUSYUK
|
SET INDUKSI
(4 MINIT )
|
GURU MEMAPARKAN KAD MANILA YANG BERKAITAN PEMBELAJARAN
|
1.GURU MENAMPAL KAD MANILA DI PAPAN HITAM
2.GURU MENGAJUKAN BEBERAPA SOALAN KEPADA PELAJAR
3. PELAJAR CUBA UNTUK MENJAWAB
|
KEMAHIRAN : BERFIKIR TENTANG PERKAITAN ANTARA PERKATAAN YANG DITULIS PADA KAD MANILA DAN JUGA TAJUK YANG INGIN DIPELAJARI
|
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
|
HUKUM TAQLID
|
1. GURU MENERANGKAN TENTANG PENGENALAN HUKUM TAQLID
2. GURU MENGULANG DAN MURID MENGIKUT
|
KEMAHIRAN BERFIKIR :
MURID DAPAT BERFIKIR TENTANG AQIDAH IMAN DENGAN PERKAITAN KEHIDUPAN SEHARIAN
STRATEGI:
BERPUSATKAN GURU
KAEDAH:
SYARAHAN
|
LANGKAH 2
AKTIVITI
( 10 MINIT )
|
GURU MENAYANGKAN VIDEO
|
1.GURU MENGUMPULKAN MURID DIHADAPAN LAYAR
2. VIDEO DITAYANGKAN
3. PELAJAR MENGIKUT IRAMA VIDEO YANG DITAYANGKAN
4. PELAJAR AKAN MENYEBUT SALAH SATU DARIPADA HUKUM TAQLID
|
KEMAHIRAN BERFIKIR:
MEMBUAT PENANYANGAN VIDEO
DAPAT MENINGKATKAN DAYA MOTO HALUS MURID
STRATEGI :
BERPUSATKAN MURID
KAEDAH :
PENANYANGAN VIDEO
|
PENUTUP
(4 MINIT)
|
GURU MEMBERIKAN LATIHAN KEPADA MURID
|
1.GURU MEMBUAT IMBASAN SEMULA TENTANG TAJUK PEMBELAJARAN
2.GURU MEMBUAT RUMUSAN
3.GURU MENYOAL PELAJAR
4.PELAJAR MEMBUAT LATIHAN DIRUMAH
|
ALAT BANTU MENGAJAR : KITAB TAUHID
TEKNIK : IMBASAN SEMULA
PENERAPAN : PATUH
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 7
( HARIAN 7 )
NAMA GURU : MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
MATA PELAJARAN : TAUHID
KELAS : 5 IBNU KHALDUN
TARIKH : 9 JAN 2019
MASA : 2.00 – 2.30PM
BILANGAN : 48 0RANG
TAJUK : SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
KEMAHIRAN : MEMBACA , MENDENGAR, MENAAKUL, MELIHAT, DAN MEMBANDINGKAN
KAEDAH : DIALOG
PENGTAHUAN SEDIA ADA : 1) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG SIFAT WAJIB BAGI ALLAH
2) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENGTANG KESEMPURNAAN ALLAH
HASIL PEMBELAJARAN : 1) PELAJAR DAPAT MENGETAHUI SIFAT2 WAJIB BAGI ALLAH
2) PELAJAR DAPAT MEMAHAMI DAN MENGHAYATI SIFAT2 WAJIB BAGI ALLAH
KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
PENERANGAN NILAI : KHUSYUK, DISPLIN, TAAT, TOLONG MENOLONG
BAHAN BANU MENGAJAR : LCD PROJEKTOR, VIDEO, KAD IMBASAN, KAD MANILA
LANGKAH ( MASA )
|
ISI PELJARAN
|
AKTIVITI DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(3 MINIT)
|
MEMBERI SALAM DAN MEMBACA DOA
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حکمتک وانشر عيلنا من خذاءن رحمتک ياءرحم الرحمين
|
1.GURU MEMINTA MURID UNTUK MEMBACAKAN DOA
2.GURU TURUT MEMBACA DOA BERSAMA MURID
|
NILAI : KUSYUK
|
SET INDUKSI
(4 MINIT )
|
GURU MEMAPARKAN KAD MANILA YANG BERKAITAN PEMBELAJARAN
|
1.GURU MENAMPAL KAD MANILA DI PAPAN HITAM
2.GURU MENGAJUKAN BEBERAPA SOALAN KEPADA PELAJAR
3. PELAJAR CUBA UNTUK MENJAWAB
|
KEMAHIRAN : BERFIKIR TENTANG PERKAITAN ANTARA PERKATAAN YANG DITULIS PADA KAD MANILA DAN JUGA TAJUK YANG INGIN DIPELAJARI
|
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
|
SIFAT2 YANG WAJIB BAGI ALLAH
1. PENGENALAN
2. DALIL AQLI DAN NAQLI SIFAT2 YANG WAJIB BAGI ALLAH
|
1. GURU MENERANGKAN TENTANG PENGENALAN SIFAT2 YANG WAJIB BAGI ALLAH
2. GURU MENYEBUT 20 SIFAT WAJIB BAGI ALLAH
3. GURU MENGULANG DAN MURID MENGIKUT
|
KEMAHIRAN BERFIKIR :
MURID DAPAT BERFIKIR TENTANG SIFAT2 YANG WAJIB BAGI ALLAH DENGAN PERKAITAN KEHIDUPAN SEHARIAN
STRATEGI:
BERPUSATKAN GURU
KAEDAH:
SYARAHAN
|
LANGKAH 2
AKTIVITI
( 10 MINIT )
|
GURU MENAYANGKAN VIDEO
|
1.GURU MENGUMPULKAN MURID DIHADAPAN LAYAR
2. VIDEO DITAYANGKAN
3. PELAJAR MENGIKUT IRAMA VIDEO YANG DITAYANGKAN
4. PELAJAR AKAN MENYEBUT SALAH SATU DARIPADA SIFAT2 YANG WAJIB BAGI ALLAH
|
KEMAHIRAN BERFIKIR:
MEMBUAT PENANYANGAN VIDEO
DAPAT MENINGKATKAN DAYA MOTO HALUS MURID
STRATEGI :
BERPUSATKAN MURID
KAEDAH :
PENANYANGAN VIDEO
|
PENUTUP
(4 MINIT)
|
GURU MEMBERIKAN LATIHAN KEPADA MURID
|
1.GURU MEMBUAT IMBASAN SEMULA TENTANG TAJUK PEMBELAJARAN
2.GURU MEMBUAT RUMUSAN
3.GURU MENYOAL PELAJAR
4.PELAJAR MEMBUAT LATIHAN DIRUMAH
|
ALAT BANTU MENGAJAR : KITAB TAUHID
TEKNIK : IMBASAN SEMULA
PENERAPAN : PATUH
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 8
( HARIAN 8 )
NAMA GURU : MUHAMAD FAHMI BIN ZAIDI
MATA PELAJARAN : TAUHID
KELAS : 5 IBNU KHALDUN
TARIKH : 9 JAN 2019
MASA : 2.00 – 2.30PM
BILANGAN : 48 0RANG
TAJUK : SIFAT2 YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
KEMAHIRAN : MEMBACA , MENDENGAR, MANAAKUL, DAN MEMBANDINGKAN
KAEDAH :SYARAHAN
PENGTAHUAN SEDIA ADA : 1) MENGETAHUI SERBA SEDIKIT TENTANG SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
HASIL PEMBELAJARAN : 1) PELAJAR DAPAT MEMPERKUKUHKAN KEIMANAN DAN KETAQWAAN KEPADA ALLAH
2) PELAJAR DAPAT MEMBENTENGI DIRI DARIPADA TERPENGARUH DENGAN PEGANGAN YANG MEROSAKKAN AQIDAH
KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. MENAAKUL
2. MENDENGAR
3. MEMBACA
4. MEMBANDINGKAN
PENERANGAN NILAI : KHUSYUK, DISPLIN, TAAT, TOLONG MENOLONG
BAHAN BANU MENGAJAR : LCD PROJEKTOR, VIDEO, KAD IMBASAN, KAD MANILA
LANGKAH ( MASA )
|
ISI PELJARAN
|
AKTIVITI DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(3 MINIT)
|
MEMBERI SALAM DAN MEMBACA DOA
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حکمتک وانشر عيلنا من خذاءن رحمتک ياءرحم الرحمين
|
1.GURU MEMINTA MURID UNTUK MEMBACAKAN DOA
2.GURU TURUT MEMBACA DOA BERSAMA MURID
|
NILAI : KUSYUK
|
SET INDUKSI
(4 MINIT )
|
GURU MEMAPARKAN KAD MANILA YANG BERKAITAN PEMBELAJARAN
|
1.GURU MENAMPAL KAD MANILA DI PAPAN HITAM
2.GURU MENGAJUKAN BEBERAPA SOALAN KEPADA PELAJAR
3. PELAJAR CUBA UNTUK MENJAWAB
|
KEMAHIRAN : BERFIKIR TENTANG PERKAITAN ANTARA PERKATAAN YANG DITULIS PADA KAD MANILA DAN JUGA TAJUK YANG INGIN DIPELAJARI
|
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
|
SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
1. PENGENALAN
2. PENGETIAN
3. 20 SIFAT MUSTAHIL BAGI ALLAH
|
1. GURU MENERANGKAN TENTANG PENGENALAN SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
2. GURU MENYEBUT 20 SIFAT MUSTAHIL BAGI ALLAH
4. GURU MENGULANG DAN MURID MENGIKUT
|
KEMAHIRAN BERFIKIR :
MURID DAPAT BERFIKIR TENTANG SIFAT MUSTAHIL BAGI ALLAH DENGAN PERKAITAN KEHIDUPAN SEHARIAN
STRATEGI:
BERPUSATKAN GURU
KAEDAH:
SYARAHAN
|
LANGKAH 2
AKTIVITI
( 10 MINIT )
|
GURU MENAYANGKAN VIDEO
|
1.GURU MENGUMPULKAN MURID DIHADAPAN LAYAR
2. VIDEO DITAYANGKAN
3. PELAJAR MENGIKUT IRAMA VIDEO YANG DITAYANGKAN
4. PELAJAR AKAN MENYEBUT SALAH SATU DARIPADA SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
|
KEMAHIRAN BERFIKIR:
MEMBUAT PENANYANGAN VIDEO
DAPAT MENINGKATKAN DAYA MOTO HALUS MURID
STRATEGI :
BERPUSATKAN MURID
KAEDAH :
PENANYANGAN VIDEO
|
PENUTUP
(4 MINIT)
|
GURU MEMBERIKAN LATIHAN KEPADA MURID
|
1.GURU MEMBUAT IMBASAN SEMULA TENTANG TAJUK PEMBELAJARAN
2.GURU MEMBUAT RUMUSAN
3.GURU MENYOAL PELAJAR
4.PELAJAR MEMBUAT LATIHAN DIRUMAH
|
ALAT BANTU MENGAJAR : KITAB TAUHID
TEKNIK : IMBASAN SEMULA
PENERAPAN : PATUH
|
Comments
Post a Comment